YKSde Ezber Bozan MATEMATİK

Yüksek Öğretim Kurumu sınavı ilk defa 2018 yılında yapıldı. YTY VE AYT olmak üzere adaylara 40ardan toplamda 80 matematik sorusu yöneltildi. Bu yılsorulan soruların geçmiş yıllardan farklı olduğu hemen göze çarptı. Eski sınav sorularını ezberleyerek giren öğrenciler değil, işin özünü anlayan öğrenciler soruları çözebildiler. Çünkü adaylara Anlama, Yorum yapma ve İşlem yeteneği gerektiren sorular yöneltilmişti.

Yeni Nesil Matematik Soruları diye adlandırabileceğimiz bu soru tipi işin özünü kavrayan öğrencileri hem doğru sonuca ulaşmada ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşmada bir adım öne geçiriyor.

YKS ve Matematik Soru Sayısı

Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı ile matematiğin önemi daha da arttı. Artık üniversiteye girişte adaylar Temel Yeterlilik Testinde 40 soru (TYT) hem de Alan Yeterlilik Testinde 40 soru olmak üzere toplamda 80 matematik sorusu çözecekler.

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler;Coğrafya:(5 soru),Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi:(5 soru),Felsefe:(5 soru),Tarih: (5 soru) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri; Biyoloji(6 soru),Fizik(7 soru),Kimya(7 soru) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin süresi 135 dakikadır.

İkinci Oturumda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır.