YKSde Ezber Bozan MATEMATİK

Yüksek Öğretim Kurumu sınavı ilk defa 2018 yılında yapıldı. YTY VE AYT olmak üzere adaylara 40ardan toplamda 80 matematik sorusu yöneltildi. Bu yılsorulan soruların geçmiş yıllardan farklı olduğu hemen göze çarptı. Eski sınav sorularını ezberleyerek giren öğrenciler değil, işin özünü anlayan öğrenciler soruları çözebildiler. Çünkü adaylara Anlama, Yorum yapma ve İşlem yeteneği gerektiren sorular yöneltilmişti.

Yeni Nesil Matematik Soruları diye adlandırabileceğimiz bu soru tipi işin özünü kavrayan öğrencileri hem doğru sonuca ulaşmada ve hızlı bir şekilde sonuca ulaşmada bir adım öne geçiriyor.

Master Matematik – Yeni Tarz Sorular (kitap)

Yüksek Öğretim Kurumu sınavının iki ayağı olan TYT – AYT ile birlikte matematikte yeni tarz sorular gelmeye başladı. Bu tarz soruları çözebilmek için sadece bilgi yetmiyor. Bilginin yanı sıra Mantık,grafik okuma, yorumlama, çıkarım yapma gibi yeteneklerinizi de geliştirmiş olmanız gerekiyor.

Okyanus yayınlarının çıkardığı Master Matematik – Yeni Tarz Sorular adlı kitap bu yeteneklerinizi geliştiemk için güzel bir başlangıç olmuş. İlgili kitabın içeriğini bu sayfadan inceleyebilirsiniz aynı zamanda online platform üzerinden soruları da çözebilirsiniz. Ayrıca sayfadaki video çözümleri bağlantısına tıklayarak seçilmiş soruların çözümlerini de izleyebilirsiniz.


YKS 1. Oturum TYT Master Matematik Yeni Tarz Sorular
Editör(ler) :
Yazar(lar) : Komisyon
Yayınevi: Okyanus Yayıncılık
Fiyatı: 22,50

YKS ve Matematik Soru Sayısı

Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı ile matematiğin önemi daha da arttı. Artık üniversiteye girişte adaylar Temel Yeterlilik Testinde 40 soru (TYT) hem de Alan Yeterlilik Testinde 40 soru olmak üzere toplamda 80 matematik sorusu çözecekler.

Birinci Oturumda yapılacak Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nde; 40 Türkçe,Sosyal Bilimler;Coğrafya:(5 soru),Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi:(5 soru),Felsefe:(5 soru),Tarih: (5 soru) toplam 20 soru ve 40 Temel Matematik, 20 Fen Bilimleri; Biyoloji(6 soru),Fizik(7 soru),Kimya(7 soru) olmak üzere toplam 120 soru sorulacaktır. Temel Yeterlilik Testi (TYT)’nin süresi 135 dakikadır.

İkinci Oturumda adaylara Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testinde 40, Sosyal Bilimler-2 Testinde 40, Matematik Testinde 40 ve Fen Bilimleri Testinde 40 olmak üzere toplam 160 soru sorulacaktır.